priprema intervju

Priprema za intervju – 5 najboljih saveta

Intervjui za posao mogu vam doneti mnogo nervoze. Ali da li postoji umetnost uspešnog odgovaranja na pitanja za intervjuu kako biste povećali šanse da isti dobijete? Zato je priprema za intervju važna!

Svi znamo koliko je frustrirajući osećaj biti odbijen nakon intervjua. Pogotovo kada je pozicija bila ona koju ste zaista želeli i za koju ste ispunili sve uslove iz opisa posla. Ono što je još gore je da dobijete mejl da ste odbijeni na razgovoru za posao i kada niste sasvim sigurni zašto niste dobili posao.

Ovde su navedeni konkretni saveti koji će vam pomoći da dobijete posao iz snova.

Pripremite se

Ljudi generalno imaju tendenciju da potcenjuju količinu vremena koja im je potrebna da se pripreme za intervjue za posao. Zbog toga rizikuju da budu nedovoljno pripremljeni. Posle svog vremena i truda utrošenog na slanje prijava i zakazanih intervjua, zašto rizikovati da ih upropastite zato što se niste dovoljno pripremili?

Najbolje vreme da počnete da usavršavate svoje veštine za intervju je kada prvi put odlučite da želite da tražite novi posao. Ne kada ste pozvani na intervjuu! Dakle, kako izgleda priprema?

Kako biste se što bolje pripremili za intervju, istražite poslodavce na našem sajtu u sekciji Kompanije a zatim se upoznajte sa njima direktno na Youth Fair-u kroz chat, simulacije intervjua i još drugih aktivnosti! Prijavite se!

 

Biti pripremljen za intervju uključuje stvari kao što su:

  • Istraživanje potencijalnih poslodavaca i njihovog poslovanja.
  • Vežbajte odgovore na standardna pitanja za intervju kao što je „Pričaj mi o sebi“. I „zašto mislite da ste pravi kandidat za ovu ulogu“?
  • Upoznajte se sa različitim strukturama intervjua i stilova ispitivanja.

Potrebno je mnogo da uradite da biste bili spremni, zato ne ostavljajte to za poslednji trenutak.

Postoji mnogo stvari koje možete učiniti da biste se pripremili za predstojeći intervju. Ispod su neke dodatne ključne stvari koje treba uraditi i o kojima treba razmišljati kada se pripremate za intervju.

Pregledajte opis posla nekoliko puta, posebno ključne zahteve za radnu ulogu. Obratite pažnju na to šta uloga/organizacija traži i vežbajte odgovaranje na pitanja intervjua na osnovu ovih informacija.

Dok ističete ključne zahteve, razmislite o primerima kako ste iz svog sadašnjeg i prethodnog iskustva rešili neke situacije koje mogu biti dobar pokazatelj vašeg rada.

Imajte niz primera koji pokazuju vašu strast, veštine, iskustvo i energiju.

Kada pripremate primere, izaberite najbolje primere za svaku vrstu pitanja.

Pogledajte web sajt svog potencijalnog poslodavca, društvene mreže i publikacije štampane ili onlajn. Obratite pažnju na jezik i ključne termine koji se koriste, jer ćete želeti da odražavate ovaj jezik kada odgovarate na pitanja na intervjuu.

Obavezno pripremite odgovore unapred i, ako je moguće, vežbajte davanje ovih odgovora naglas i pred ogledalom.

Ova dva saveta su ključna:

  • Kada istražujete kompaniju, saznajte koje su njene vrednosti, misija, kultura i snage. Ali takođe pogledajte gde su njihove slabosti i gde postoji potencijal za rast. Ovo je važno jer želite da koristite ove informacije da biste istakli da razumete njihove jedinstvene potrebe. Ali što je najvažnije, želite da pokažete svoje jedinstveno pozicioniranje i kako možete dodati vrednost.
  • Vidite sebe već u ulozi i odgovarajte na pitanja iz te perspektive.

 

Pogrešno razumete pitanja za intervju

Uobičajeno pitanje koje mi se često postavlja je „koja je razlika između različitih vrsta pitanja za intervju“. I „kako da znam kako da odgovorim na svaku vrstu pitanja“?

Poslodavci danas mogu birati između više različitih vrsta intervjua. Da biste bili uspešni na intervjuu, važno je znati koji tip intervjua će se koristiti. Intervjui se danas obavljaju na različite načine, putem telefona, online ili uživo. Takođe, HR menadžeri postavljaju različita pitanja zato je bitno da ih slušate I koncipirate svoje odgovore. Može se desiti da pored uobičajenih pitanja, naiđete na neko koje niste spremali. U tom slučaju, pažljivo slušajte i razmišljajte kako biste dali što bolji odgovor.

Postoje različite vrste pitanja za intervju, ali bez obzira na ovo, cilj je isti. Morate da razumete šta pitanje zaista postavlja, tj. šta vaš anketar zaista želi da zna. Stoga pažljivo strukturirajte svoje odgovore kako biste postigli maksimalan broj poena dajući HR menadžeru ono što traži.

 

Ne pravite intervju o vama

Ovo može zvučati kontraintuitivno, ali vi niste u fokusu intervjua. Prilika za posao i potrebe organizacije su u fokusu intervjua za posao.

Ovo je ključno za uspešno odgovaranje na pitanja na intervjuu. Razumevanje onoga što vaš potencijalni poslodavac zaista želi da zna. A ovo je ono: „Kako ćete ispuniti potrebe ove uloge?“. Zato se fokusirajte samo na ključne aspekte svog rada i ličnosti koji se odnose na ulogu – Istaknite kako ćete pomoći svom poslodavcu da ispuni svoje ciljeve.

Razgovarajte I prenesite poslodavcu šta nameravate da radite u ovoj ulozi i kako nameravate da mu pomognete da uspe i ostvari svoje poslovne ciljeve, itd. Neka vaš poslodavac zna da je to ono što vas zanima i za šta ste strastveni. Sve što kažete tokom intervjua mora biti povezano sa potrebama uloge.

 

Fokusirajte se na vrednost

Na isti način na koji treba da se fokusirate na potrebe uloge, takođe morate da budete sigurni da ističete vrednost koju donosite kao kandidat. Vaš potencijalni poslodavac vodi posao i imaće na umu ključne poslovne ciljeve, odnosno to znači da je orijentisan na rezultate. Stoga je način na koji možete da usmerite intervju u svoju korist, upravo to da razgovarate o tome koje rezultate vaš potencijalni poslodavac može očekivati da postigne ako vas zaposli. Drugim rečima, to je vrednost koju donosite kao zaposleni. Razgovarajte o vrednosti koju biste doneli toj ulozi koristeći svoju radnu istoriju i prošla dostignuća.

 

Ne pravite pretpostavke

HR menadžeri nemaju uvek vremena da pročitaju od reči do reči sve što se nalazi u biografiji kandidata, propratno pismu i/ili obrascu za prijavu. Kada kandidati uđu u uži izbor, to znači da su pregledali prijavne formulare ili CV. Ali obično, za ostalo, retko kada imaju vremena. Zato evo saveta, fokusirajte se na to da se vaš CV i propratna pisma i obrasci za prijavu ističu.

Stoga, kada sedite ispred kancelarije za intervju, nemojte pretpostavljati da su oni pročitali i zapamtili svaki detalj vašeg obrasca za prijavu. Umesto toga, ponesite kopije svog CV-a/biografije, motivacionog pisma da biste ih podelili. I tokom procesa intervjua obavezno istaknite svoja ključna dostignuća. Kao i vaše kompetencije, radno iskustvo ili bilo koje druge značajne informacije koje se odnose na potrebe uloge. Zapamtite da će HR menadžer snimiti ono što kažete tokom intervjua i oceniće vas na osnovu onoga što kažete. Zato nemojte pretpostavljati da će zapamtiti vaša ključna dostignuća. Umesto toga, obavezno im recite.

 

Bonus savet – Povežite se

Čuli ste za frazu – nije važno šta znate, već koga poznajete. Pa, isto možete primeniti i na intervju.

Dok se pripremate za intervju, možete da provedete dosta vremena istražujući svog potencijalnog poslodavca jer želite da saznate koja je njegova misija, ciljevi i kultura, kao i njegove velike uspehe i ko su im najveći konkurenti. Sve ovo bi trebalo da uradite jer želite da na intervjuu govorite jezikom potencijalnog poslodavca. Želite da budete u mogućnosti da pokažete da razumete njegovo poslovanje i da ste usklađeni sa vizijom kompanije. Još jedna prednost ovoga je što pokazuje vašu želju da budete deo tima. Želite da istaknete da ste spremni da obavite posao. Ako govorite istim jezikom, HR menadžer će to tumačiti kao veliku prednost. Pored toga, pogledajte ko je u organizaciji i kako možete početi da uspostavljate veze sa pojedincima.

Prave simulacije intervjua, CV savetovalište i još mnogo karijenih saveta i aktivnosti očekuje vas na Youth Fair-u! 

Prijavi se! 

Pripremio: Youth Fair tim

Izvor: www.theworkersjournal.com

Comments are closed.