Da li ste seli da napišete svoj CV i započnete pretragu radnih pozicija, ali niste baš sigurni odakle da počnete? Bez brige – u sledećem tekstu vam donosimo savete kako da napišete dobar CV koji će ostaviti utisak na regrutere.
Odgovorite na ovih 5 pitanja pre nego što počnete
Pre nego što ažurirate svoj CV, postavite sebi ovih pet pitanja. Oni će vam pomoći da se fokusirate na ono što je važno dok pišete o svom iskustvu.
Na koju ulogu ciljam?
Vaš CV treba da bude usmeren ka jednoj određenoj poziciji, jer poslodavci žele da angažuju specijaliste.
Koje kompanije ciljam?
Poznavanje tipa kompanije na koju ciljate pomaže da suzite istraživanje i budete konkretniji u svom pisanju. Možete razgovarati o ključnim problemima kompanije kada ih istražite i znate šta im treba.
Kompanije možete istražiti i preko našeg sajta u sekciji Kompanije gde su sve najvažnije info o njima. A možete se i direktno upoznati sa poslodavcima na Youth Fair-u kroz simulacije intervjua, chat i druge aktivnosti. Prijavi se!
Sa kojim izazovima se suočavaju?
Napišite naznake za CV koji pokazuju da ste se suočili i prevazišli slične izazove. Uključite vaše rezultate.
Koje veštine su ključne za uspeh?
Odgovor na ovo pitanje vam tačno govori koje ključne reči i veštine treba da uključite u svoj CV. Ako ne znate gde da tražite, počnite tako što ćete pretražiti oglase za određenu poziciju na LinkedIn-u. LinkedIn će vam dati 15 najboljih veština/ključnih reči potrebnih za radnu poziciju koju želite.
Kako da dodam vrednost?
Vaš CV mora pokazati kako možete dati vrednost poslu na način koji nešto znači poslodavcu. Usredsredite se na dostignuća koja će odgovarati kompaniji na koju ciljate i zadovoljiti njene potrebe.
Pišite o budućnosti
Pre nego što ažurirate svoj CV, uverite se da se pravilno pozicionirate za posao koji ciljate. Zato su gornja pitanja ključna za vaš uspeh.
Vaše iskustvo, dostignuća i kvalifikacije su deo vašeg CV-ja, ali je podjednako važno koje informacije uključujete, kako, gde i zašto – a sve su zasnovane na vašim ciljevima za sledeći korak u karijeri.
Kada pišete svoj CV, ne pišete samo o svojoj prošlosti. Pišete budućnosti. Vi pozicionirate sebe za svoj sledeći korak u karijeri.
CV nije istorijska priča o karijeri. To je marketinški alat. Sadržaj u njemu treba da ukazuje na to gde želite da budete, a ne samo gde se trenutno nalazite.
Uradite ovo:
- Pregledajte oglase za posao da biste prikupili podatke. Gde imate srodne veštine, iskustva ili obrazovne kvalifikacije?
- Identifikujte svoje top veštine koje odgovaraju prilikama za koje ste zainteresovani.
- Preispitajte svoje veštine i dostignuća. Stavite naglasak na profesionalne, tehničke i akademske veštine koje su u skladu sa vašim ciljem za vaš sledeći korak u karijeri.
- Kada pišete o svojim dostignućima, dajte istaknutu poziciju onima koji su relevantni za ulogu koju trenutno ciljate.
- Integrišite ključne reči, posebno profesionalne, tehničke i akademske čvrste veštine (hard skills) koje su ključne za ulogu koju ciljate.
- Nemojte biti nejasni u svom cilju. Stavite naslov pozicije na vrh svog CV-a podebljano. Specifičan je i ne ostavlja pitanja o ulozi koju želite.
Birajte reči
Jedan od najbržih načina da poboljšate svoj CV je da zamenite pasivni jezik aktivnim jezikom. Ova lista deset najzanimljivijih reči i fraza uključuje uglavnom pasivne fraze ili termine koji poslodavcu ne pokazuju vrednost i doprinos koji možete dati, čime se smanjuje uticaj vašeg CV-a na HR menadžere. Ako želite da vaš CV ostavi dobar prvi utisak, zamenite ove beskorisne reči smislenijim alternativama.
- Pokazao uspeh u. . .
- Dokazani rezultati. . .
- Uspešno…
- Usmeren na rezultate/orijentisan na rezultate
- Odlične komunikacione veštine
- Odgovorna za . . .
- Dužnosti uključene
- Ostvareno
- Radio sa / služio kao
I na kraju, ovaj izraz koristite sa oprezom: timski igrač. Studije su pokazale da je uključivanje ove fraze – ili njenih sinonima – jednom u svoj CV u redu, ali upotreba iste ili sličnih fraza više puta može zapravo ostaviti negativan utisak na poslodavce.
Koje reči i fraze koristiti umesto njih
Umesto „dokazanog uspeha u” ili „dokazanih rezultata”, pokažite poslodavcu rezultate koristeći podatke, brojeve i metriku. To možete da uradite tako što ćete napisati izjave o svojim dostignućima koristeći CAR formulu.
CAR je skraćenica za izazov, akcija, rezultat.
Podelite izazov sa kojim ste se suočili, akciju koju ste preduzeli da biste se suočili sa izazovom i podatke/brojeve koji idu uz rezultat. Ovo poslodavcu pruža dokaz o vrednosti koju možete dati i mnogo je konkretnije od toga da kažete da imate dokazane rezultate.
Isto važi i za korišćenje termina uspešan, uspeh, orijentisan na rezultate ili vođen rezultatima. Umesto da koristite ove nejasne termine, jednostavno ispričajte priču o rezultatima koje ste postigli koristeći CAR formulu.
Zamenite izraze „odlične komunikacijske veštine“ i „timski igrač“ primerima kako ste koristili svoje komunikacijske veštine i kako ste bili timski igrač. Reči koje vam mogu pomoći da uvedete ove primere mogu biti „pod uticajem“, „podstaknut“, „pregovaranim“, „zagovaranim“, „savetovanim“ ili „omogućenim“. Uvek želite da pokažete – a ne da kažete. Opišite slikovite poslodavcu ono što ste postigli u prošlosti dajući mu primere baš kao što biste to uradili na intervjuu.
Umesto fraza „odgovoran za“ i „uključene dužnosti“, fokusirajte se na deljenje dostignuća. Pogledajte opis posla na koji se prijavljujete. Koji su glavni zahtevi uloge? Pregovori? Upravljanje budžetom?
„Iskusan“ i „odgovoran“ su dve veoma upotrebljene fraze u CV koje se često preskaču jer ih većina pominje i postaju površne. Istaknite neku veštinu koja vas stvarno opisuje na neki poseban način.
Efikasnije je razgovarati o oblastima u kojima imate iskustva, navodeći industrije, teške veštine, funkcije radnog mesta, profesionalne ili tehničke veštine, akademske akreditive, itd. Ovi termini su specifični i komuniciraju jasnije nego opšta izjava kao što je iskusna prodaja ili ostvareni profesionalac.
Ako ste sarađivali na projektu ili ste bili na čelu nekog projekta, navedite sa kim ste radili i šta ste postigli u okviru svog rada sa njima.
Poboljšajte svoj CV pomoću glagola radnje
Glagoli radnje su jedan od najbržih i najlakših načina da poboljšate svoj CV. Započinjanje svakog pasusa glagolom radnje ne samo da komunicira postignuće, akciju itd., već i otvara rečenicu koja vodi pravo u izazov sa kojim ste se suočili i rezultat koji ste postigli. Teško je započeti rečenicu sa „transformisanim“, „povećanim“ ili „postignutim“, a da je ne nastavite sa nečim specifičnim, merljivim i relevantnim.
Pišite o dostignućima
Ovo je za neke veoma težak deo za opisati. I mnogi se muče kako da na pravi način pišu o svojim dostignućima.
Nije lako biti u mogućnosti da ispričate svoju priču potencijalnim poslodavcima na način koji prenosi ono što ste sposobni da postignete. Čak iako nemate mnogo iskustva, uvek se možete osloniti na nešto što ste uradili tokom studija, neki projekat u organizaciji u kojoj ste član, neki projekat možda sa prakse koju ste pohađali…
Većina ljudi okleva da piše o sebi. Ali da biste to prevazišli I ovde možete korititi metodu CAR koja znači izazov, akcija, rezultat.
- Počnite sa aktivnim glagolom koji opisuje korake koje ste preduzeli da biste rešili neki specifičan problem
- Opišite izazov sa kojim ste se suočili koristeći ključne reči specifične za industriju. Razmislite o profesionalnim, tehničkim i akademskim čvrstim veštinama.
- Podelite kvantitativne ili merljive rezultate akcije koju ste preduzeli da biste rešili problem sa kojim ste se suočili.
Postavljajte sebi pitanja poput koliko, kada, pre/posle, do čega. . . ova pitanja će vam pomoći da otkrijete podatke koje možete koristiti.
Dajte čitaocu kontekst
Pružanje osnovnih informacija čitaocu pomoći će da razumeju i cene vaša dostignuća. To jednostavno čini vaša dostignuća još impresivnijim.
Takođe je dobra ideja da ih obavestite da li ste preuzeli neku drugu ulogu iz određenog razloga. Možda ste preuzeli poziciju da preokrenete opadajuću prodaju, poboljšate kulturu kompanije ili obnovite operativne procese. Dodajte smisao i uticaj svom CV-u tako što ćete podeliti kontekst situacije koja je postojala kada ste dovedeni na poziciju.
Dajte svom CV-u WOW efekat
Svi smo bili tamo. . . mesto gde želite da poslodavci pročitaju vaš CV i kažu „Vau“. Ali šta je tačno wow efekat i kako svom CV-u da date upečatljiv wow? Vaš wow faktor je najvažnija, impresivna i najvrednija informacija o vama kao kandidatu. To su prve dve ili tri stvari koje želite da poslodavac odmah sazna o vama kako bi bili impresionirani i željni da saznaju više.
Vaš wow faktor je deo vašeg ličnog brenda. To je ono što vas razlikuje od drugih kandidata sa sličnim kvalifikacijama. Mora biti istaknut na vrhu, tako da se ne bi propustio.
Vaš wow faktor ili izjava o ličnom brendu mora da sadrži nekoliko specifičnih elemenata kako biste bili sigurni da je nezaboravan i impresivan:
- Mora biti specifičan. Wow faktor mora da govori o tome šta ste postigli, a ne o onome za šta ste bili odgovorni ili ste možda uradili. Uključite podatke koji se mogu kvantifikovati ili izmeriti, ako je moguće.
- Treba da pokaže akciju. Najlakši način da to uradite je da zamenite pasivni jezik kao što su „odgovoran za“ i „uključene dužnosti“ glagolima za radnju kao što su „porastao“, „razvio se“, „počeo sa radom“ ili „transformisao se“.
Gde da uključite svoj wow faktor
Može ići bilo gde, ali evo nekoliko specifičnih mesta na koje možete da ga uključite:
Rezime
U suštini, dovoljno je dve do tri vaše wow rečenice. Najimpresivniji i najupečatljiviji podaci o vama kao kandidatu. Čitaocima daje brz pogled na ono što ste postigli.
Preporučuje se da se ograničite na dve do tri wow izjave za svoj rezime. Ne želite da preterujete, ali takođe želite da privučete pažnju čitaoca i impresionirate ih. Alternativno, možete uključiti jednu wow izjavu na vrhu vašeg CV kao deo vaše izjave o ličnom brendu, a zatim dodati jednu ili dve u svoj rezime. Na taj način im dajete tri nezaboravna podatka o vrednosti koju možete da stvorite.
Kada pišete svoje wow izjave, budite sažeti. Lako je biti rečit, teže je reći šta mislite u najmanje reči. Međutim, manje reči ima veći uticaj. Možete ići u detalje niže u odeljku radnog iskustva.
Ne zaboravite da uključite teške veštine. Ovo su ključne reči specifične za industriju za koje će HR menadžeri skenirati vaš CV, a njihovo uključivanje u vaše wow izjave je odličan način da privučete pažnju.
Sekcija za iskustvo
Preporučuje se da uključite najmanje dve do tri rečenice o vašem doprinosu za svaku radnu ulogu. Ako razmišljate o nekom impresivnom sadržaju za određenu ulogu, zapitajte se kada ste bili prvi ili najbolji u nečemu.
Obrazovanje, počasti, nagrade
Preporučuje da uključite nagrade na vrhu vašeg CV-a ako su relevantni za ulogu koju ciljate. Ako imate kolekciju priznanja, napravite odeljak da ih pokažete. To može biti snažan wow faktor da impresionirate HR menadžere. Poslodavci vole da zapošljavaju pobednike.
Ako tražite ulogu koja zahteva MBA ili određenu vrstu diplome ili sertifikata, nemojte zakopavati te informacije na dnu CV-ja. Navedite ih na vrhu, a zatim navedite detalje u odeljku o obrazovanju na kraju ili u posebnom odeljku veština.
Dodatne Wow informacije koje treba uzeti u obzir
Drugi sadržaj koji bi mogao biti relevantan da uključite u svoj CV koji bi bio impresivan za HR menadžere da vide:
Medijsko prisustvo ili gostovanje
Klijenti visokog profila
Publikacije
Pozicije u odboru ili organizaciji
Angažmani u javnom govoru
Patenti
Istraživanja
Posebne pripadnosti
Ako razmišljate o sadržaju za svoje wow izjave, evo nekoliko pitanja koja će vam pomoći da počnete:
Kada sam doprineo uspehu preduzeća? Kakvi su bili rezultati?
Kako sam ja javno prepoznat? Zbog čega mi ljudi dolaze?
Koja od mojih dostignuća imaju merljive podatke?
Da li sam preokrenuo tešku situaciju ili sam neuspeh pretvorio u uspeh?
Na šta sam najponosniji u ovoj ulozi?
Na šta sam najviše ponosan u svojoj karijeri?
Budite konkretni
Zaista je lako koristiti reči „ostvareno“ i „dokazano iskustvo“. Problem je u tome što su ove preterano korišćene reči opšte i ne pružaju verodostojne ili karakteristične informacije potencijalnom poslodavcu.
Kada ste u iskušenju da koristite fraze kao što su „ostvareno“, „vođeno rezultatima“ ili „provereno iskustvo“, umesto toga, zaustavite se i sakupite podatke o svojim dostignućima, rezultatim i umesto toga podelite te informacije. Imaće više značenja i uticaja na HR menadžera – što znači da ćete dobiti više intervjua.
Izbegavajte uobičajene zamke
Nekoliko uobičajenih grešaka u CV-u koje se ponavljaju:
- Pišite u prvom licu bez upotrebe „ja“ iskaza. Pisanje CV-a je oblik sažetog pisanja. Napisano je u podrazumevanom prvom licu. Dobijate lični ton bez „ja“ izjava.
- Ispravite svoj CV. Pročitajte svoj CV I proverite da li se negde nije potkrala neka slovna greška i zamolite prijatelja da pregleda vaš CV ili — još bolje — unajmite profesionalnog urednika CV-a da potvrdi vaše dokumente.
- Izostavite objektivne izjave. Oni su zastareli i beskorisni. Umesto toga, pokažite im šta ste u stanju da postignete.
- Ne koristite frazu „timski igrač“ više od jednom. Umesto toga, koristite izjavu o postignuću da biste im pokazali da ste timski igrač u odnosu na frazu „timski igrač“.
- Meke veštine su važne pa ne zaboravite da ih uključite. Podelite meku veštinu u kontekstu nekog dostignuća.
Ako svaku od ovih strategija uključite u svoj CV, imaćete snažan i efikasan marketinški alat za traženje posla.
Sada je pravo vreme da pokrenete svoju karijeru uz CV savetovalište, simulacije intervjua i još mnogo karijernih saveta!
Pripremio: Youth Fair tim