Tvoj CV je besprekoran, ne kasniš, znaš sve o kompaniji, pa čak i znaš gde vidiš sebe za 5 godina. To je tvoj dan i tvojih 15ak minuta da zablistaš i dobiješ svoj posao iz snova. Ali iako znaš tačno šta treba da pričaš i kako da odgovoriš na svako trik pitanje, da li je i tvoj govor tela (body language) uvežban na isti način?
Istraživanja pokazuju da više od polovine HR stručnjaka koji sprovode intervjue za posao, odluče u prvih 5 minuta da li si baš ti prava osoba za taj posao. Tvoj body language priča o tebi pre nego što ti stigneš da im kažeš o tome da si baš ti najbolji student u svojoj generaciji i da ti je najveća mana to što si perfekcionista. Zato smo za tebe pripremili nekoliko najčešćih grešaka koje ne smeš da napraviš intervjuu.
#1 Kontakt očima
Jedna od najvećih grešaka koju možeš da uradiš na intervjuu za posao jeste da ne praviš kontakt očima. Skretanje pogleda dole ili u stranu šalje poruku o nedostatku samopouzdanja, a to svakako nije dobra stvar. 2/3 HR stručnjaka smatraju da je ovo velika greška i da te upravo to može koštati posla.
#2 Osmeh
Stalno čujemo kako ljudi koji se smeju su harizmatičniji i dopadljiviji. Isto to važi i na intervjuu za posao. Iskren osmeh ti može doneti presudne poene na intervjuu i HR stručnjaci to dosta cene. Ima smisla kad razmsliš o tome, jer ko želi da radi sa nekim ko je stalno namrgođen? Osmeh ti takođe pomaže da deluješ manje nervozno i prirodnije što je veliki plus.
#3 Prekrštene ruke
Jedna od najčešćih grešaka koju pravimo i svakodnevnom životu jeste prekrštanje ruku. Ona je mnogo češća na intervjuima jer jeto zapravo psihološki odgovor na neprijatnu ili nelagodnu situaciju. Iako je to donekle normalna reakcija, kada prekrstiš ruke izgledaš defanzivno i neprijateljski i tako šalješ poruku da ne želiš da buduš tu. Zato je bolje držati ruke otvoreno i na stolu jer tako prenosiš daleko pozitivniju sliku o sebi.
#4 Držanje
Možda ti je udobnije da se uvališ u stolicu i opustiš na taj način, ali to nikako nije preporučljivo. Loše držanje i suviše opušten stav izgleda neozbiljno, pa čak i nekulturno. Zato na svom sledećem intervjuu ispravi ramena i sedi pravo, jer tako pokazuješ poštovanje prema onima koji te intervjuišu.
#5 Rukovanje
Ovo ste možda već čuli, ali ne može da se naglasi dovoljno koliko je zapravo bitno, iako na prvi pogled deluje bezazleno. Rukovanje je za govor tela, ono što je za usmeno predstavljanje „Dobar dan. Moje ime je…“, tj. tvoj prvi utisak koji uslovljava sve ostalo. Možda najveća greška koju možeš da napraviš na intervjuu za posao jeste da zaboraviš da se rukuješ sa svima. Rukovanje takođe ne sme da bude ni previše slabo, jer time govoriš da nemaš samopouzdanja, a ni previše jako, jer tako deluješ suviše napadno.
Na Belgrade Youth Fair-u ćeš imati priliku da pronađeš praksu ili posao, pa će ti ovi saveti koristiti da se spremiš za intervjue. Prijavite se putem linka http://youthfair.rs/prijavi-se/, i vidimo se 18. i 19.aprila u hotelu Metropol Palace. Ovo je tvoja šansa, iskoristi je!
Milica Đokić
Youth Now magazin