kako_dobiti_posao_50

Kako dobiti posao?

Kako dobiti posao? Početak traženja posla može biti uzbudljiv, ali ako želite da preusmerite svoju karijeru ili ste naišli na slobodna radna mesta koja zadovoljavaju vaše veštine i interesovanja, onda vredi da znate kako da pristupite na pravi način ovom procesu. Evo nekoliko saveta:

 

Budite strastveni u svom propratnom pismu

Dok odgovarate na oglase za posao ili preporuke, nemojte samo ponavljati informacije iz svog CV-ja u svom propratnom pismu. Vaše propratno pismo je prilika da izrazite svoju strast prema određenoj oblasti i obrazložite zašto želite određeni posao. Čak i ako data pozicija nije vaš posao iz snova, odvojite vreme da predstavite svoj potencijal: spojite svoje prethodno radno iskustvo sa dobro istraženim info o kompaniji i onim što se nadate da ćete tamo postići.

Kompanije možete istražiti u sekciji Kompanije na našem sajtu gde se nalaze sve važne info o istim. Takođe, možete ih direktno upoznati na Youth Fair-u kroz chat, simulacije intervjua i mnogo drugih aktivacija! Prijavi se! 

Proširite svoj rezime

Regruteri i HR menadžeri verovatno razmatraju mnoge ljude za bilo koju poziciju, a ovi kandidati verovatno imaju pozadinu i radno iskustvo slično vašem. Jedan od načina da dobijete prednost u procesu prijave je da opširno razmišljate o tome kako se predstavljate. Razmotrite svoj lični brend i kako se to odražava na vaše društvene mreže. Ako nemate web sajt ili solidno prisustvo na mrežama, vredi razmisliti o tome da ih napravite.

 

Prilagodite svoj CV prema opisu posla

Kada se prijavljujete za posao, prilagodite svoj pristup tako da se predstavite na način koji će izazvati odgovor potencijalnih poslodavaca. Pokušajte da uključite neki od jezika koji se nalaze na veb sajtu kompanije ili opisu posla u materijale za prijavu da biste se izdvojili. Međutim, kada prilagođavate svoj CV prema oglasu za posao, nemojte pogrešno predstavljati svoje iskustvo jer će to stvoriti probleme u nastavku ako vam poslodavac ponudi poziciju.

 

Pratite oglase iz različitih izvora

Sajmovi za posao mogu biti pristojno mesto za traženje otvorenih pozicija, ali odgovaranje propratnim pismom i biografijom često nije dovoljno na današnjem tržištu rada. Na primer, vredi proveriti svoje kontakte da biste videli da li znate nekoga ko radi u dotičnoj kompaniji i da li ga možete zamoliti da kaže neku lepu reč o vama. Osim objavljenih poslova, pokušajte da steknete naviku da zakazujete informativne intervjue sa ljudima čije karijere smatrate fascinantnim. Možda će vas imati na umu sledeći put kada budu zapošljavali.

Učestvujte na karijernim događajima kao što je Youth Fair.

Youth Fair predstavlja najveći Employer Branding događaj, koji je već godinama najznačajniji događaj karijernog tipa u ovom delu Evrope i na kome svake godine učestvuje više hiljada studenata i diplomaca iz cele Srbije i regiona u želji da se upoznaju sa najboljim poslodavcima i učine pravi korak u svojoj karijeri.

Prijavi se! 

 

Intervjue za posao shvatite ozbiljno

Bez obzira da li pokušavate da dobijete poziciju na početnom nivou ili se probijate do višeg menadžmenta, temeljno se pripremite za intervju. Istražite prošle i trenutne projekte kompanije i vežbajte odgovaranje na uobičajena pitanja za intervju. Ne želite da izgledate previše uvežbano, pa kada završite istraživanje, opustite se i zapamtite da i oni žele da vide kakvi ste prirodno.

 

Uvek pratite proces zapošljavanja

Praćenje svake faze procesa zapošljavanja je odličan način da pokažete koliko ste angažovani i kakvu ljubaznost i entuzijazam biste uneli u ulogu.

 

Ne zaboravite da pregovarate

Lako je izgubiti snagu kada se čini da se vaša potraga za poslom bliži kraju, ali je bitno da imate na umu svoje želje i potrebe dok razmišljate o novom poslu. Da li je plata dovoljna? Da li je kompanija fleksibilna sa svojom politikom rada na daljinu? Ovo su pitanja koja možete i treba da razmotrite kada analizirate ponude za posao.

 

Kako dobiti posao bez prethodnog iskustva

Ako započinjete novu karijeru ili tražite svoj prvi posao, taj zadatak je zastrašujući, ali izvodljiv. Evo nekoliko načina da to uradite bez obzira na vrstu posla:

  • Počnite sa praksom ili part-time poslom. U slučajevima kada pravite tranziciju u karijeri, možda ćete morati da počnete kao pripravnik, freelancer ili honorarni radnik da biste se obrazovali i stekli iskustvo pre nego što dobijete posao sa punim radnim vremenom.
  • Naglasite profesionalni razvoj i kvalifikacije. Ako ste pohađali kurs ili stekli sertifikate u određenoj oblasti, uključite te informacije u svoje prijave ako su relevantne. Što ste kvalifikovaniji, to bolje.
  • Pokažite svoje veštine. Kreiranje materijala relevantnog za vrste poslova kojima želite da se bavite i njihovo objavljivanje na društvenim mrežama ili vašoj veb stranici odličan je način da pokažete svoje veštine, posebno u kreativnim oblastima.
  • Uzmite u obzir svoje prenosive veštine. Kada tražite posao početnog nivoa, možda niste izvršili tačne zadatke koji se traže u listi poslova. Ipak, verovatno imate neko relevantno iskustvo za materijal u svom CV-ju i propratnim pismima, bilo da se radi o vannastavnim aktivnostima na koledžu ili iz hobija. Kreativno razmišljajte o svojim mekim veštinama: dobroj komunikaciji ili pisanju, korisničkoj službi i još mnogo toga.
  • Budite proaktivni u vezi sa informativnim intervjuima. Sastanak sa nekim iz oblasti vašeg interesovanja radi saveta o karijeri nikako nije garantovan način da dobijete posao. Ipak, to je efikasan način da se nađete na nečijem radaru i pokažete svoj pozitivan stav – posebno za kandidate na početnim nivoima.

 

Pripremio: Youth Fair tim

Izvor: www.masterclass.com

Comments are closed.